wtorek, 4 lutego 2014

Co ciekawego na Lubelszczyźnie

Pewnie każdy z Was widział spot reklamowy Lubelszczyzny "Chwili trwaj". Przyznam, że zainspirował mnie on troszkę do napisania tego wpisu. A więc zbytnio nie przedłużając na początek reklama, o której mowa
Zapraszam Was na podróż po Lubelszczyźnie. Na początku muszę przyznać, że są tam niewątpliwie urokliwe tereny, które łączą w sobie zarówno historię, jak i postęp. To kraina pełna pagórków lessowych, jezior, a także szlaków rowerowych, pieszych oraz konnych. Z pewnością odnajdą się tam osoby lubiące aktywny wypoczynek, a także ci, którzy cenią sobie walory przyrodnicze i odpoczynek.
Na obszarze Lubelszczyzny znajdują się bowiem zarówno parki narodowe, jak i krajobrazowe. Nie brakuje tam także gospodarstw agroturystycznych, w których można zasmakować prawdziwych regionalnych wyrobów. Właściciele organizują różnorodne wycieczki, spływy, rajdy i inne tego typu atrakcje.

Po krótkim wstępie pozwólcie, że przejdę teraz bezpośrednio do opisu miast i zabytków, które w mojej opinii wydają się niezwykle ciekawe. Zacznę może od miasta Nałęczów, w którym to znajduje się słynne uzdrowisko z niemalże 200-letnią historią. W jego centrum usytuowany jest Park Zdrojowy, wraz z Pałacem Małachowskich oraz Starymi Łazienkami. Nałęczów znany jest z popularnych wód mineralnych, tj. „Cisowianka” i „Nałęczowianka”. Miasto kojarzone jest z takimi osobistościami jak Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz, którzy korzystali kiedyś z wspomnianego uzdrowiska. Obecnie w Nałęczowie znajdują się muzea im poświęcone.


Drugim miastem, które mnie niezwykle uwiodło jest Kazimierz Dolny, uważany za unikatowe miejsce w skali kraju. Miasto łączy w sobie niesamowitą architekturę z niezwykle urozmaiconym pejzażem. Leży ono między Wisłą a Wyżyną Lubelską, a wokół niego rozpościera się Kazimierski Park Krajobrazowy, obdarzony bujną i oryginalną roślinnością. Kazimierz Dolny charakteryzuje się wieżą strażniczą, zamkiem królewskim, Kościołem z najstarszymi w Polsce organami, a także przepięknym Rynkiem. Z zabytków warto zobaczyć także kamienice byłych zamożnych mieszczan, takich jak: Bartłomieja Celeja czy braci Przybyłów. Budynki te prezentują się niezwykle dobrze, a to ze względu na piękne zdobienia i dekoracje. Z innych interesujących obiektów polecam także wille na wzniesieniach i te w wąwozach, jatki koszerne oraz studnie.

            Jako trzecie miasto postanowiłam wybrać Zamość. Co mnie w nim szczególnie zainteresowało to to, iż zostało ono określone jako realizacja zamysłu „miasta idealnego”. Ze względu na walory urbanistyczne Starego Miasta, zostało ono wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zamość charakteryzuje się układem szachownicowym, które zaprojektował Włoch Bernardo Morando. Jest on także autorem m.in. akademii, ratusza czy bram miejskich. Zabytkami które warto obejrzeć są Katedra św. Tomasza, Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Rynek Wielki i katedra. Jednym z większych budynków w Zamościu to Pałac Zamoyskich.

            Na Lubelszczyźnie jest jeszcze wiele pięknych i ciekawych miejscowości, które obfitują w warte zobaczenia zabytki. Ten region Polski jest interesujący zarówno zimą, jak i latem, dlatego też polecam osobiście wybrać się w podróż. Warto jest bowiem odkryć nowe miejsca, poznać ciekawych ludzi, odpocząć lub udać się na długą wycieczkę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz