środa, 21 grudnia 2011

Słoneczna Brazylia cz. II

Mój drugi wpis dotyczący podróży po Brazylii będzie nawiązywał do uroków natury, które można podziwiać w tym pięknym kraju. Formalnie Brazylia podzielona
został na pięć regionów turystycznych, które różnią się od siebie wieloma elementami. Mam nadzieję, że moja podróż przybliży zarówno mi jak i wam ten wspaniały kraj.

A wszystko zaczyna się w Amazonii, czyli w jednym z najpiękniejszych miejsc na całym globie. Amazonia leży w dorzeczu Amazonki oraz na obszarze aż 9 krajów takich jak: Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Boliwia, Peru, Serinamu oraz Wenezueli.
Amazonia to ponad 7 milionów kilometrów kwadratowych z czego około 5,5 miliona to las deszczowy, który stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych na świecie. Niestety komunikacja pomiędzy ośrodkami miastowymi w Amazonii jest znikoma dlatego też przemysł turystyczny nie może się zbytnio rozwinąć. Do przemieszczania wykorzystuje się głównie drogę lotniczą.

Dalej z cudownej Amazonii przemieszczam się do Sul, który jest najbardziej różnorodnym kulturowo rejonem kraju. Co ciekawe jest to rejon z dominującymi wpływami francuskimi niemieckimi oraz ukraińsko polskimi :). Sul znane jest również ze względu na przepiękne krajobrazy, wodospady takie jak Seta Quedas oraz Iguacu zamieszczony na powyższym zdjęciu. Tak zróżnicowana kultura tego rejonu wynika z pozostałości kolonialnych i dużej emigracji.

Centro-Oeste to kolejny region turystyczny w Brazylii, który posiada stro tysięcy kilometrów kwadratowych bagien. Na obszarze tym znajduje się obecna stolica kraju, która przeniosła się tam w drugiej połowie XX wieku. Obszar ten w porównaniu do wybrzeża kraju był słabo zaludniony to też tak na prawdę przyczyniło się do budowy stolicy właśnie w tym miejscu.
Brasilia to miasto zaprojektowane przez dwóch Brazylijskich architektów, jego budowa rozpoczęła się w 1956 natomiast 1960 oficjalnie została stolica kraju pozbawiając tym samym tego tytułu Rio de Janeiro. Wielu twierdzi, iż jest to przykład miasta wybudowanego bez żadnej potrzeby, wbrew naturze.

Opuszczając stolice udaję się do kolejnego punktu mojej podróży, tym razem jest to Nordeste czyli najstarszy historycznie obszar kraju. Jest to obszar północno-wchodni, na którym widać bardzo dobrze wpływ wzorców afrykańskich w postaci licznych targowisk. Jest to również chyba najbardziej specyficzny obszar Brazylii, który swoim krajobrazem nie przypomina zbytnio tropikalnych lasów Amazonii. Znajdziecie tu skromne lasy typu hylea oraz formację roślinną caatinga.

Sudeste to ostatni już obszar turystyczny w Brazylii. Możemy wyróżnić tu trzy swojego rodzaju podregiony, które swoje nazwy wywodzą od takich miast jak Rio de Janeiro, Minas Gerias oraz Sao Paulo. Jest to teren silnie zaludniony gdzie w bardzo dużym stopniu pozbyto się roślinności na rzecz aglomeracji miejskich.


PS. Muszę przyznać, że do tej pory podróż do Brazylii była dla mnie najbardziej ekscytująca. Jeszcze raz chciałabym podziękować wszystkim za komentarze i maile :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz