poniedziałek, 3 listopada 2014

Góry Izerskie - ukojenie duszy wśród mglistych przełęczy.

Dziś mam dla Was troszkę inny wpis niż zwykle, ale mam nadzieję że podobnie do poprzednich będzie cieszył się on dużą popularnością. A więc zaczynajmy :)

Biorąc pod uwagę zmienność pogody, jesienią najczęściej nie decydujemy się na wyjazdy inne niż spontaniczne wypady na weekend. Gdzie zatem warto wyjechać, gdy piątkowe prognozy wskazują, że czekają nas dwa słoneczne, jesienne dni? Jednym z miejsc godnych polecenia są bez wątpienia Góry Izerskie.


Polsko-czeski skarb

Góry Izerskie to rozciągające się na terenie Polski i Czech pasmo Sudetów Zachodnich. Tworzy je szereg grzbietów o przebiegu pólnocny zachód - południowy wschód. Wysokość najwyższych szczytów przekracza 1100 m. n.p.m., a góruje nad nimi wzniesienie o nazwie Wysoka Kopa - 1126 m. n.p.m., znajdujące się po stronie polskiej.
Góry te nie należą do zbyt stromych, co jest skutkiem procesów wietrzenia skał, które zachodziły tu w okresie paleogenu. W większości zbudowane są z hornfelsu, a w południowo-zachodniej częsci również z granitu. W tym miejscu występują pojedyncze skałki.
Góry Izerskie obfitują w surowce mineralne, które przyczyniły się niegdyś do budowy licznych kopalni w tym regionie. Dziś większość z nich jest już nieczynna.
Polskie miejscowości, które mogą stanowić bazy wypadowe w tym rejonie to: Szklarska Poręba, Jakuszyce i Świeradów-Zdrój.

Niespotykany krajobraz

Cechą charakterystyczną dla scenerii Gór Izerskich jest występowanie rozległych dolin, w których występują liczne torfowiska oraz systemy górskich strumieni i potoków. Taka specyfika terenu umożliwia jego swobodną obserwację w promieniu kilku kilometrów.
W wyniku obecności torfowisk występuje tu duża różnorodność roślin, z których część jest unikatowa dla tego regionu. Duży fragment tego obszaru został włączony w granice dwóch rezerwatów przyrodniczych: Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w Górzyńcu.
W dolinach i przełączach górskich uroku dodają często występujące tu mgły, które w połączeniu z bezkresną ciszą pozwalają znaleźć ukojenie nawet najbardziej strudzonym podróżnikom.

Niebo nad Izerą

W Górach Izerskich słoneczny dzień zwiastuje piękne widoki także nocą. Dzięki swojemu położeniu jest to miejsce, z którego w bezchmurną noc możemy obserwować niebo usłane tysiącami gwiazd. Nie bez przyczyny w 2009 roku powstał tutaj Izerski Park Ciemnego Nieba, jako pierwszy tego typu projekt w Polsce.


Podczas planowania trasy naszej górskiej wycieczki warto wziąć pod uwagę miejsca, w których można odpocząć od trudów wędrówki. Schronisko Orle i Chatka Górzystów z pewnością sprostają wszelkim wymogom swoich gości. Co bowiem może lepiej zwieńczyć dzień w górach niż wspólny wieczór przy kominku, przy kubku gorącej herbaty i puszystym naleśniku z jagodami?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz